آیا تولید محتوای وب سایت با سایر محتواها متفاوت است؟

تاثیر تکنولوژی بر محتوای سایت
مرداد ۱۷, ۱۳۹۵
تولید محتوای اینفوگرافی
منظور از تولید محتوای اینفوگرافیک چیست؟
مرداد ۲۳, ۱۳۹۵

تولید محتوای سایت نیازمند تخصص و مهارت کافی است و با محتوا های دیگر متفاوت می باشد.

محتواهایی که برای وب سایت ها تهیه می شود، با سایر محتواها تفاوت زیادی دارد. در واقع محتواهایی که برای نشریات اعم از روزنامه، مجله، ماهنامه و یا کتاب تهیه می شود، نیازمند تخصص و مهارت کافی هستند. اما در آنها نظارتی وجود ندارد. اما در محتوای وب سایت، موتورهای جستجو نقش ناظر را ایفا می کنند که باید محتوای سایت مطابق با الگوریتم های آنها تهیه شود.

 همچنین محتواهای وب سایت، به منظور رونق کسب و کار انجام می شود. به این معنا که با نشر مطالب جدید می توان نظر مخاطبان را به سمت سایت جلب کرد. در نتیجه باید کاربرپسند تولید شوند. به طور کلی تفاوت میان محتوای وب سایت و سایر محتواهای موجود را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

تولید محتوای مناسب در صفحه فرود

صفحه فرود به قسمتی از سایت گفته می شود که کاربران به محض ورود، در این قسمت وارد می شوند. در واقع صفحه فرود همان صفحه اصلی سایت است. به همین دلیل نسبت به سایر صفحات سایت، اهمیت بیشتری دارد که در نتیجه محتوای آن هم باید با دقت و وسواسی بیشتری تولید شود. اما در نشریات، مجلات و کتابها، تفاوتی میان صفحات وجود ندارد و طبق موضوع و ترتیب آن باید محتوا تولید شود.

کوتاه و بلندی مطالب

محتواهایی که در وب سایت ها تولید می شود باید به گونه ای باشد که جان مطلب را ادا کند و در عین حال از مطالب طویل پرهیز شود. هیچ یک از کاربران اینترنتی به مطالب طولانی علاقه ای ندارند. آنها طرفدار مطالب مفید و مختصر هستند. اما در سایر محتواها، باید مطالب به طور کامل واکاوی شوند. برای مثال محتوای یک کتاب می تواند تا چند صد صفحه را در بر بگیرد. در عین حال هیچ یک از مخاطبان نسبت به طولانی بودن مطالب و محتواهای نشریات یا کتاب ها شکایتی ندارند اما محتوای سایت باید کوتاه و مختصر باشد.

صحبت در حیطه موضوع

در محتواهای وب سایت به دلیل خلاصه گویی، باید مطلب در حیطه موضوع مورد بحث بیان شده باشد و خارج از آن بحثی نباشد. در واقع مخاطبان و بازدیدکنندگان سایت علاقه به حاشیه پردازی ها ندارند و میخواهند به طور مستقیم به سر اصل مطلب بروند. اما در سایر محتواها، موضوع مورد نظر واکاوی می شود و در عین حال برای رفع خستگی مخاطب، ممکن است محتواهای غیرمرتبط نیز استفاده شود.

خودداری از کپی برداری از وب سایتها

وب سایت ها تحت نظارت موتورهای جستجو هستند که کوچکترین کپی برادری در آنها ضبط می شود و سپس سایت های کپی بردار را مسدود می کنند. اما در سایر محتواها می توان از روش کپی برداری استفاده کرد و در زیر پاراگراف ها منبع و رفرنس آن را ذکر نمود. در این صورت هیچ مرجعی برای سخت گیری بر محتواهای نشریات یا کتابها وجود ندارد. چه بسا یک مطلب یا محتوا از منبع دیگری استفاده شود، اما نویسنده آن را به نام خود ثبت کند. در واقع یافتن مرجع اصلی مطالب در محتوای کتابها به سختی انجام می شود. اما در محتوای وب سایت ها این کار توسط الگوریتم های موتور جستجوها صورت می گیرد.

 استفاده از تصویر و ویدئو

در محتوای سایت ها می توان از ویدئو، تصاویر و کلیپ های صوتی استفاده کرد. این در حالی است که برای سایر محتواها تنها متن نوشتاری و تصویر قابل استفاده است. بنابراین یکی دیگر از قابلیت های محتوای وب سایت ها، استفاده از انواع قالب های محتوایی می باشد.

تخصصی یا غیر تخصصص بودن مطالب

محتواهایی که در وب سایت ها بارگذاری می شود، برای مخاطبانی است که شامل بخش وسیعی از کاربران اینترنتی هستند. بنابراین تولید محتوا باید به گونه ای باشد که ضمن انطباق با علم و واقعیت، کمتر از واژه های تخصصی استفاده شده باشد تا برای همه مخاطبان قابل درک باشد. اما سایر محتواها برای قشر یا گروه خاصی تهیه می شود. برای مثال کتاب هایی که در زمینه استاتیک یا سازه نوشته می شود، تنها برای دانشجویان و فارغ التحصیلان معماری و عمران است. بنابراین می توان در آنها از واژه ها و عبارت های تخصصی نیز استفاده کرد.

استفاده از عناوین و سرفصل در وب سایتها

در تولید محتوای سایت باید از پاراگراف بندی، سازماندهی و عنواین و تگ‎ها‎ استفاده شود. اما برای سایر محتواها می‎‎توان برای یک موضوع خاص، چندین صفحه مطلب تهیه کرد، بدون اینکه در میانه بحث از تیتر یا عنوان استفاده شده باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 3 =