تولید محتوا
مهر ۲۸, ۱۳۹۴
تجربه کاربر
مهر ۲۸, ۱۳۹۴

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا به معنای ایجاد و به اشتراک گذاری مطالب و محتواهای تولید شده به منظور کسب مشتریان بیشتر می‎باشد. اطلاعاتی که در بازاریابی محتوا تولید می‎شود می‎تواند در فرمتهای مختلفی از قبیل اخبار، ویدئو، مقالات، کتاب الکترونیکی، اینفوگرافیک، مطالعات موردی، پرسش و پاسخ (مصاحبه با افراد ) تصاویر و … باشد.

هدف از بازاریابی محتوا

هدف از بازاریابی محتوا جذب مشتریان بالقوه و حفظ مشتریان جدید می‎باشد به طوری که با تولید محتوای سایت بتوان در بهبود و تغییر رفتار مصرف کننده‌ها، مفید واقع شد. بازاریابی محتوا دارای مدت و تاریخ مشخصی نیست و تا زمانی که محصولات یک شرکت به فروش می‎رسند، بازاریابی محتوای آن نیز ادامه دارد.
بازاریابی محتوا هنر برقراری ارتباط با مشتریان و آینده نگری برای افزایش میزان فروش محصولات می‎باشد. این نوع بازاریابی بی وقفه بوده و به جای پهن کردن نام محصولات و خدمات در جلو دیدگان مشتریان، اطلاعات ارزنده ای را در اختیار آنان قرار می‎دهد. ماهیت و استراتژی بازاریابی محتوا این است که اگر ما به جای تکیه بر فروش محصولات، اطلاعات با ارزشی را به خریداران ارائه دهیم، می‎توانیم وفاداری آنها را برای حمایت از کسب و کار خود جلب ‎نماییم.

بازاریابی محتواتاریخچه بازاریابی محتوا

جان دیر در سال ۱۹۸۵ شروع به راه اندازی یک مجله به نام «شیا» کرد. وی در این مجله اطلاعاتی در رابطه با تبدیل کشاورزی به یک کسب و کار سودآور توضیحات و مطالبی را بیان کرد. این مجله به حدی موفقیت آمیز بود که توانست در ۱۲ زبان و در ۴۰ کشور دنیا منتشر شود، به طوری که گفته می‎شد این مجله در یکسال میلیونها خواننده داشته است.
اگر چه در آن زمان چیزی به عنوان بازاریابی محتوا در وب سایتها مد نظر دیر نبود، اما وی بخوبی درک کرده بود که برای تبلیغات و معرفی کسب و کار راهی جز تولید محتوا نیست و به همین منظور از روش بازاریابی محتوا استفاده کرده بود. چند سال بعد نیز میلچین برای ارائه اطلاعاتی در رابطه با تعمیر و نگهداری خودرو در سفر، محتوایی را تولید که در ۳۵ هزار تیراژ توزیع گردید. این کار نیز بر اهمیت بازاریابی محتوا افزود و پس از آن بود که بازاریابی محتوا وارد دنیای مجازی شد. اگر تا قبل از آن، بازاریابی تنها در دنیای واقعی صورت می‎گرفت اما پس از آن اینترنت به فضایی برای معرفی محصولات و افزایش مشتریان به کار گرفته شد.
بازاریابی محتوا در سال ۱۹۹۶ عملا مورد استفاده قرار گرفت. زمانی که جان اف آپدال، جلسه ای را برای روزنامه نگاران و سردبیران آمریکا تشکیل داد در آن به نقش بازاریابی محتوا در افزایش راندمان شرکتها و موسسات تجاری صحبت کرد. در سال ۱۹۹۹ نیز نویسنده دیگری با نام جف کانن نوشت: « بازاریابی محتوا، به دنبال انتقال اطلاعات مفید درباره محصولات به مشتریان و مصرف کنندگان می‎باشد.» این صحبت های افراد موفق در حوزه بازاریابی، تاثیر زیادی بر نقش بازاریابی محتوا بر جای نهاد و آن را به یکی از عوامل مهم در افزایش عملکرد شرکتها معرفی کرد.
در سال ۲۰۱۴ وب سایت فوربس به ۷ شرکت موفق که از بازاریابی محتوا استفاده کرده بودند، اشاره کرد و نوشت ۶۰ درصد میزان فروش این شرکت ها به خاطر استفاده از روش های صحیح بازاریابی محتوا می‎باشد.

نکاتی در رابطه با بازاریابی محتوا

۱- بیان مطالب علمی و شنیدنی
مصرف کنندگان هنگامی که تبلیغات کلیشه ای از یک محصول را می‎شنوند، برایشان آزار دهنده است. آنها به دنبال یادگیری مطالب جدید و شنیدن اطلاعات بکر می‎باشند. لذا یکی از نکات مهم در بازاریابی محتوا، استفاده از مطالب علمی و ناب می‎باشد به طوری که بیننده یا بازدیدکننده سایت را در خود شناور سازد.
۲- بازاریابی محتوا باید هوشمند باشد
هوشمند عمل کردن محتوا به این معنا که معرفی محصولات و کالاها را باید در ناخودآگاه مشتریان ثبت نمود. به عبارت دیگر ذکر نام محصولات به شکل صریح از میزان محبوبیت محصولات می‎کاهد. علاوه بر این زمان تشخیص این امر باید در متن نهفته باشد. متن باید بتواند تشخص دهد چه زمانی برای تبلیغات مناسب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =