با محتوای قدیمی وب سایت خود چه کنیم

چرا محتوا پادشاه است؟
فروردین ۱۵, ۱۳۹۵
چگونه برای تولید محتوا موضوع انتخاب کنیم؟
فروردین ۱۷, ۱۳۹۵

محتوای قدیمی وب سایت | ویرایش محتواهای قدیمی | بررسی و آنالیز محتواهای قدیمی

محتواهایی که در وب سایت ها بارگذاری می شوند، برای همیشه در آن باقی می مانند و حذف نمی شوند. زیرا تعداد صفحات و حجم محتواها بر بهینه سازی وب سایت تاثیرات مطلوبی دارد. اما این گفته به این معنا نیست که محتواها هیچگاه قدیمی نمی شوند. بلکه اگر محتوا را به دو دسته محتوای همیشه سبز و محتواهای خبری دسته بندی کنیم، به این نتیجه خواهیم رسید که حتی محتواهای همیشه سبز نیز گاهی قدیمی می شوند. مثلا یک مطلب در رابطه یک مسئله را شرح و تبیین کرده باشد، اما سرانجام با گذشت زمان خلاف آن اثبات شود. بنابراین محتوای قبلی مردود خواهد شد و باید مورد بازبینی قرار بگیرد.

تصمیماتی که برای محتواهای قدیمی وب سایت گرفته می شود باید در راستای بهینه سازی سایت و همچنین نیاز و خواست کاربران باشد. به همین منظور توجه به برخی از تکنیک اهمیت دارد از جمله:

۱- خودداری از تکرار دوباره محتواهای قدیمی

برخی گمان می کنند محتواهای قدیمی که در وب سایت قرار داده شده و با تعداد کمی بازدید کننده مواجه شده اند، باید مجدد بارگذاری شوند. در حالی که قرار دادن محتواهای تکراری در وب سایت تنها سایت را در نظر کاربران بی اعتبار می کند. همچنین موتورهای جستجو با توجه به موضوعات و محتواهای جدید، رتبه بندی خود را انجام می‏دهند و بارگذاری مجدد آنها هیچ تاثیری بر بهینه سازی سایت نخواهد داشت.

۲- ویرایش محتواهای قدیمی از نظر علمی

محتواهایی که در گذشته در وب سایت قرار داده شده اند ممکن است با قوانین علمی امروز مطابقت نداشته باشند و دلایل و مستندات آنها مردود شده باشد. بنابراین تغییرات علمی در آنها با توجه به علم روز، کاملا ضروری می باشد.

۳- استفاده از کلمات کلیدی جدید در محتواهای قدیمی

کلمات کلیدی که برای محتواها انتخاب می شوند باید بیشترین استفاده را از سوی کاربران اینترنتی داشته باشند. این کار از طریق آنالیز کلمات کلیدی، بررسی درخواست کاربران و تجزیه و تحلیل موتورهای جستجو و گزارش های آنها صورت می گیرد و از آنجا که کاربران تعیین کننده کلمات کلیدی برتر هستند، ممکن است در طی زمان تغییر کنند. بنابراین ممکن است کلمات کلیدی که در گذشته در محتواهای قدیمی استفاده شده، پس از مدتی کاربر زیادی از سوی کاربران نداشته باشند و در نتیجه میزان بازدیدکننده صفحات قدیمی تر کمتر شود. با ویرایش کلمات کلیدی می توان از این مشکل جلوگیری کرد.

۴- داشتن آرشیو برای دسته بندی محتواهای سایت

آرشیو و دسته بندی محتواهای وب سایت براساس برنامه زمانی، روش مناسبی برای نمایش بهتر محتواهای قدیمی است. به این معنا که مثلا یک آرشیو و قسمت بایگانی مربوط به ماه فروردین تعیین می شود و سپس تمامی محتواهای مربوط به فروردین ماه در آن قرار می گیرد. البته این روش موجب به هم ریختگی موضوعی برای کاربران می شود. چرا که معیار دسته بندی محتوا نه موضوع بلکه تاریخ بارگذاری است که موجب درهم ریختگی محتوا و گیج شدن کاربران می‎گردد. برای مثال اگر بازدید کننده سایت به دنبال یک موضوع خاص باشد باید تمامی آرشیو ها را جستجو کند که نیاز به زمان زیادی دارد.

۵- تولید محتواها براساس هدف سایت

وب سایت ها باید هدف خود را در ابتدای کار مشخص کنند؛ وب سایتهایی که به طور کامل به موضوعات خبررسانی می پردازند و وب سایت هایی که محتواهای علمی، تبیینی و توصیفی ارائه می دهند. محتواهایی که در وب سایت های خبررسانی قرار می گیرند حتی اگر مربوط به خبرهای گذشته باشند، برای کاربران قابل استفاده هستند. زیرا افراد زیادی هستند که از خبرهای گذشته به عنوان منبع تاریخی استفاده می کنند. این در حالی است که استفاده از محتواهای خبررسانی در وب سایت های علمی، تبینی و توصیفی، به سرعت تاریخ مصرف خود را از دست می دهند. بنابراین هر سایت باید با توجه به هدف خود محتواها را تعیین کند.

۶- بررسی و آنالیز محتواهای قدیمی

محتواهای قدیمی که از پیوند لینک استفاده کرده اند باید از نظر لینک های داخلی و خارجی تجزیه و تحلیل شوند و لینک های شکسته آنها حذف شود. همچنین ممکن است برخی از صفحات قدیمی به خطای ۴۰۴ دچار شده باشند و هیچ صفحه ای برای کاربران نمایش داده نمی شود. در این صورت باید آنها را بررسی و ایرادات را برطرف کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + سیزده =