نقش محتوای سایت در نتیجه موتورهای جستجو چیست؟

نکاتی مهم درباره تولید محتوای سایت
تیر ۹, ۱۳۹۵
گزارش معاون وزیر ارتباطات در زمینه تولید محتوا
تیر ۱۵, ۱۳۹۵

نتیجه موتورهای جستجو | محتوای سایت

محتواها مهمترین قسمت سایت را تشکیل می دهند. بدون محتوا، سایت تنها قالب و ساختاری است که هیچگونه کارایی ندارد. در واقع کاربران اینترنتی برای مشاهده قالب و ساختار وارد سایت نمی شوند، بلکه هدف آنها مطالعه محتواهای سایت است. حال تصور کنید در سایت هیچ محتوایی بارگذاری نشده است. در این صورت حتی اگر موتورهای جستجو سایت را نمایش دهند، کاربران اینترنتی با چه انگیزه ای وارد سایت شود؟ برای مشاهده قالب یا ساختار سایت؟ مسلم است که پاسخ منفی است و کاربران با هدف مطالعه محتوای سایت و یافتن پاسخ برای سوالاتشان وارد سایت می شوند.

 تولید محتوای سایت در قالب های متفاوتی است که شامل محتواهای تصویری، صوتی، ویدئویی، نوشتاری و حتی بازی های آنلاین می باشد. هر یک از این محتواها نقش متفاوتی را در جلب توجه موتورهای جستجو بر عهده دارند که برای روشن شدن این موضوع بهتر است در زیر به هر از این محتواها بپردازیم:

نقش محتواهای نوشتاری در نتیجه موتورهای جستجو

تولید محتوا به صورت نوشتاری باید مطابق با اصول و تکنیک های سئو باشند. از جمله کاربرد کلید واژه که اهمیت زیادی در معرفی محتوا به موتورهای جستجو بر عهده دارد. در صورتی که محتوا متناسب با تکنیک های سئو و استفاده کلید واژه به بهترین شکل ممکن تولید شده باشد، به راحتی توسط گوگل و سایر موتورهای جستجو شناسایی شده و در صفحات نتایج جستجو نمایش داده می شود.

نقش محتوای ویدئویی در نتیجه موتورهای جستجو

 تولید محتوا به صورت ویدئویی فضای زیادی را در سایت اشغال می کنند. بنابراین وجود تنها یک ویدئو می تواند با چندین محتوای نوشتاری برابری کند و اهمیت آن برای موتورهای جستجو نیز بیشتر می شود. اما در محتواهای ویدئویی نیز باید چند نکته مد نظر قرار بگیرد تا بتوانند نظر گوگل را به خود جلب کرده و سایت را در صفحه نتایج جستجو نمایش دهند. اول اینکه محتوای ویدئویی باید کم حجم باشند تا زمان دانلود، کاربران با مشکل طولانی بودن زمان دانلود مواجه نشوند.

همچنین جذابیت محتوای ویدئویی اهمیت زیادی دارد. اگر محتوای ویدئویی بتواند به خوبی و به وضوح پیام های شرکت را برای کاربران توضیح و شرح دهد، توسط کاربران به اشتراک گذاشته شده و تعداد بازدیدهای آن بالا می رود. حالا تصور کنید یک محتوای ویدئویی بدون تخصص و بی کیفیت تهیه شده است، در این صورت کاربران دانلود و تماشای آن را نوعی وقت تلف کردن می دانند. گوگل با تشخیص این امر رتبه سایت را کاهش داده و آن را در صفحات نتایج جستجو نشان نمی دهد.

نقش محتواهای صوتی در موتورهای جستجو

برخی وب سایت ها محتواهای صوتی منتشر می کنند. از جمله سایت هایی که هدف انتشار موسیقی دارند، در این زمینه فعال هستند. برخی دیگر از وب سایت های تجاری نیز برای ارسال پیام به مشتریان از کلیپ های صوتی استفاده کرده که حاوی سخنرانی است. این نوع محتواها نیز همچون کلیپ های ویدئویی حجم زیادی را اشغال کرده و موتورهای جستجو را متوجه سایت می کنند. در نتیجه می توان منتظر نمایش سایت در صفحات اول نتایج جستجو بود.

تصاویر اینفوگرافیک و نمایش سایت در صفحات اول

تصاویر اینفوگرافیک می توانند یک محتوای طولانی را به راحتی در خود جای دهند و کاربر در کمترین زمان ممکن پیام را از آنها دریافت کند. این تصاویر در صورتی می توانند به نمایش سایت در صفحات اول نتایج جستجو کمک کنند که تمامی اصول و تکنیک های سئو در آنها رعایت شده باشد. ابتدا باید در قسمت rename یک نام متشکل از کلید واژه ها برای تصویر انتخاب شود. همچنین در زمان بارگذاری تصاویر اینفگوگرافیک در سایت، درج کلمه کلیدی در قسمت name و استفاده از چندین کلمه در قسمت alt ضرورت دارد. این کار تصاویر را به موتورهای جستجو معرفی می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 4 =