چگونه برای تولید محتوا موضوع انتخاب کنیم؟

با محتوای قدیمی وب سایت خود چه کنیم
فروردین ۱۶, ۱۳۹۵
منظور از تولید محتوای هدفمند چیست؟
فروردین ۱۸, ۱۳۹۵

انتخاب موضوع برای محتوا | تولید محتوا | محتوای سایت

با توجه به اینکه نقش محتوا در بهینه سازی وب سایت غیرقابل انکار است، موضوعات آنها نیز در افزایش رتبه سایت و بازدیدکننده های محتوا بی تاثیر نخواهد بود. در واقع موضوع محتواها اولین نکته ای است که هر نویسنده و تولیدکننده محتوایی با آن در ارتباط است. شاید این مسئله در نگاه اول کمی سطحی به نظر برسد اما با بررسی دقیق تر به این نتیجه می رسیم که موضوع به معنای چارچوبی است که محتوا در قالب آن ارائه می شود. زمانی که این چارچوب به صورت غیر منسجم و غیرمرتبط با وب سایت باشد، قطعا محتوا نیز غیرمرتبط خواهد بود. به طوری که نمی تواند پیام اصلی را به کاربران منتقل کند. به همین دلیل انتخاب موضوع مناسب برای محتوا اهمیت پیدا می کند.

چگونگی انتخاب موضوع برای محتوا

  • بررسی وب سایت های رقیب

اولین کار برای انتخاب موضوع، سر زدن به وب سایت های رقیب است. از این طریق می توان محتواهایی را که دارای بیشترین بازدیدکننده هستند را در اولویت قرار داد. همچنین برخی موضوعاتی که در وب سایت های رقیب به آنها پرداخته شده، اهمیت بیشتری از نظر مفهوم و اطلاع رسانی دارد که می تواند یک روش برای انتخاب موضوع باشد. همچنین خواندن نظریات کاربران در رابطه با موضوعات و محتواهایی که وب سایت های رقیب قرار می گیرد، راه دیگری برای مشخص کردن موضوعات مناسب برای تولید محتوا به شمار می رود.

  • انتخاب موضوعات متناسب با هدف وب سایت

هدف وب سایت یک شاهراه برای انتخاب موضوع جهت تولید محتواست. به این صورت که هدف های وب سایت باید دسته بندی شوند و سپس به ترتیب هدف های اصلی، موضوع محتوا را انتخاب کرد. برای مثال زمانی که وب سایت در زمینه تولید محتوا فعالیت دارد، موضوعاتی از قبیل : تولید محتوا برای وب سایت؛ بهینه سازی وب سایت، استفاده از کلمات کلیدی و … همگی می تواند در ردیف موضوعات اصلی قرار بگیرد و در کنار آن از دیگر موضوعاتی همچون: طراحی سایت، برندسازی در وب سایت و … نیز در ردیف بعد قرار دارند. با انتخاب موضوعاتی مرتبط با اهداف سایت، پیام اصلی مدیران به مخاطبان منتقل می شود.

  • انتخاب موضوعات عامه پسند

موضوعاتی که بیشترین طرفداران را به خود اختصاص می دهند، می توانند برای تولید محتوا انتخاب شوند. شناخت این نوع موضوعات از چند طریق امکان پذیر است. اول اینکه کلمات کلیدی که توسط کاربران به موتورهای جستجو داده می شود، بیانگر موضوعات محبوب در نزد کاربران است. از سوی دیگر نظرخواهی از کاربران و بازدیدکنندگان وب سایت و درخواست پیشنهاد و انتقاد از سوی آنها، در انتخاب موضوعات بهتر موثر است. شناخت نیازهای واقعی کاربران و توانایی پاسخ به نیاز آنها، در موفقیت وب سایت نقش مهمی را ایفا می کند.

  • انتخاب موضوعات متمایز

انتخاب موضوعات باید به صورت دسته بندی و متمایز از یکدیگر باشد. ممکن است برای چند محتوا موضوعات شبیه به هم انتخاب شود که این امر موجب می شود تا تفکیک میان آنها برای مخاطبان با سختی صورت بگیرد. بنابراین بهتر است در انتخاب موضوع دقت بیشتری داشت تا شبیه به یکدیگر نباشند.

  • انتخاب موضوعات رسا و کوتاه

موضوعاتی که برای محتواها انتخاب می شود باید به صورت مختصر و رسا باشند به طوری که محتوا در آنها خلاصه شود و مخاطب با خواندن موضوع متوجه محتوای اصلی گردد. موضوعاتی که طولانی هستند در موتورهای جستجو به طور کامل نمایش داده نمی شوند. از این موضوعات محتوا برای مخاطب ناقص می شود و در نتیجه حس کنجکاوی در کاربر ایجاد نمی شود.

  • استفاده از کلمات کلیدی در موضوعات

کلمات کلیدی بر اساس هدف وب سایت ها تعیین می شوند که استفاده از آنها برای موضوعات اهمیت دارد. این کار موجب هماهنگی میان موضوعات و هدف وب سایت می شود و از خارج شدن محتواها از هدف اصلی سایت جلوگیری می کند.

  • انتخاب موضوعات جذاب

جذابیت، یک فاکتور مهم در زمان انتخاب موضوع است. به هر میزان که موضوعات از جذابیت بیشتری برخوردار باشند، بازدیدکننده های بیشتری نیز خواهند داشت. برای جذاب کردن موضوعات، می توان از روش پس و پیش کردن واژه ها و کلماتی که حس کنجکاوی را در مخاطب برمی انگیزد، استفاده کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =