چگونه فعالیت کاربران را در سایت خود افزایش دهیم؟

تاثیر اینفوگرافی بر محتوای سایت چگونه است؟
فروردین ۲۲, ۱۳۹۵
تولید محتوا چیست و نکاتی که به آن کمتر توجه می شود کدامند؟
فروردین ۲۸, ۱۳۹۵

چگونه فعالیت کاربران را در سایت خود افزایش دهیم؟

میزان فعالیت کاربران در یک وب سایت با مقیاسی تحت عنوان نرخ فرار (Bounce rate) سنجیده می شود. این مقیاس بیانگر تعداد و زمان بازدید کاربران از سایت است و هر چه میزان آن پایین تر باشد، فعالیت بیشتر کاربر در سایت را نشان می دهد.
نرخ فرار عبارت است از حاصل تقسیم بازدیدهایی که تنها پس از دیدن یک صفحه از وب سایت با کلیک روی دکمه برگشت، بستن مرورگر، تایپ آدرس سایت دیگر و یا سایر موارد خاتمه می یابد. در کل بازدیدهای سایت و به صورت درصد بیان می گردد. هر چه نرخ فرار یک صفحه از وب سایت پایین تر باشد به معنای آن است که کاربران زمان بیشتری را در یک وب سایت صرف کرده اند. نرخ فرار کمتر از ۵۰ درصد معرف فعالیت نسبتا زیاد کاربران سایت است.
راهکارهای متعددی وجود دارد که می تواند سبب پایین آوردن نرخ فرار شده و فعالیت کاربر در یک وب سایت را افزایش دهد که عبارتند از:
۱-ساختار مناسب وب سایت
طراحی وب سایت باید به گونه ای باشد که استفاده از آن را تسهیل کند. این طراحی در عین سادگی باید واضح و روشن باشد و کاربر بتواند به راحتی با کمک دکمه ها و فرم های تعبیه شده به تمام امکانات در نظر گرفته شده و محتوای سایت دسترسی پیدا کند. در کل سیستم ناوبری وب سایت (navigation) باید ساده و کاربرپسند باشد.
۲-محتوای سایت تاثیرگذار و با کیفیت
محتوای سایت مناسب و کاربردی نقش بسزایی در ترغیب کاربران به خواندن مطالب وب سایت دارد. اکثر کاربران به دنبال مطلب باکیفیت و معتبر هستند. صرف زمان و هزینه برای تولید محتوا سبب افزایش فعالیت کاربران و بازدید سایت می گردد.
۳-تازگی محتوا
محتوای تازه و مستمر نقشی اساسی در جذب مخاطب دارد. در صورتی که این محتوا کیفیت بالایی داشته باشد و انتظارات کاربران را برآورده سازد به فعالیت بیشتر کاربران در وب سایت منجر شده و سبب تبدیل آن ها تبدیل به بازدیدکنندگان دائمی و وفادار می شود.

increase-website-traffic
۴-وجود ارتباط دوجانبه با کاربران
وجود بخشی برای ثبت نظرات کاربران فاصله میان مولف و مخاطب را پر کرده و با افزایش فعالیت کاربر در سایت او را تشویق به برقراری ارتباط و مذاکره می کند. کاربران با به اشتراک گذاری نظرات خود در خصوص محتوای سایت سبب موفقیت بیشتر وب سایت می شوند چراکه مولف با دریافت بازخورد کاربران می تواند دست به تولید محتوای سایت بهتری بزند.
ثبت نظرات کاربران در خصوص محتوای ارائه شده خود سبب به روز رسانی مطلب شده و در رنکینگ سایت نیز تاثیر مثبتی بر جای می گذارد.
۵-استفاده از عکس در تولید محتوا
بهره گیری از عکس های با کیفیت، مناسب، اختصاصی و مرتبط با یک موضوع در تولید محتوا سبب جلب اعتماد کاربر شده و او زمان بیشتری را صرف مطالعه محتوای سایت نموده و برای دفعات بعدی به آن وب سایت که اکنون از نظر کاربر وب سایتی با محتوا و عکسی متفاوت است، مراجعه می کند.
۶-استفاده از رنگ و فونت مناسب و جذاب
استفاده از رنگ و فونت مناسب سبب جذب مخاطب شده و او به راحتی می تواند از مطالب سایت استفاده کند از این رو زمان بیشتری را در وب سایت صرف کرده و از مطالب بیشتری بازدید می کند. محتوای سایت باید به گونه ای ارائه گردد که سبب خستگی کاربر نشود بلکه او را به خواندن تشویق نماید از این رو در نوشتن محتوا باید به نوع فونت، رنگ آن و فاصله بین خطوط و پاراگراف ها دقت نمود.
بهتر است متناسب با نوع وب سایت از رنگ هایی که جذاب بوده و در عین حال موجب آزار چشم کاربر نمی شود استفاده کرد. به علاوه در نوشتن محتوای سایت باید از فونت های خوانا و واضح استفاده شود که با پس زمینه هم تضاد خوبی داشته باشد و کاربر را آزار ندهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =