چگونه محتوایی با کیفیت تولید کنیم؟

تولید محتوا چیست؟
آبان ۲۴, ۱۳۹۴
تولید محتوا برای سایت چگونه است؟
آذر ۱۵, ۱۳۹۴

علت اهمیت محتوای سایت

سایت‎ها‎ نیز به منزله فروشگاه‎ها‎ بوده و در صورت فقدان محتوا همچون چهاردیواری بی روح، هیچ خاصیتی نخواهند داشت. محتواهای وب سایت به مانند اجناس و کالاهای یک فروشگاه عمل می‎کنند که می‎توانند چشم هر ناظر و بیننده ای را به خود خیره نمایند. مسلما هر فردی که وارد بازار می‎شود به فروشگاههایی می‎رود که از نظر معماری زیباتری، مساحت بزرگتر و اجناس لوکس تر و زیباتری داشته باشد. وب سایتها نیز در حکم فروشگاه‎ها‎، زمانی می‎توانند بازدیدکننده‎ها‎ی بیشتری را به سمت خود جلب نمایند که از محتواهای باکیفیت تری برخوردار باشند.
یکی از بزرگترین مسئله در بازاریابی محتوا چگونگی تولید آن می‎باشد. به عبارت تولید محتوا نیازمند روش‎ها‎ و تکنیک‎ها‎ی خاصی است. طی یک برآورد ۵۷ درصد از محتواهایی که تولید می‎شود، بی‎کیفیت می‎باشند و تنها ۴۳ درصد از محتوا می‎توانند به اهداف مورد نظر دست پیدا کنند.
محتواهای تولید شده توسط وبلاگ نویس‎ها‎
وبلاگ نویس‎ها‎ کسانی هستند که در خارج سازمان بوده و کار تامین محتوای وب سایت‎‎ و سایت‎ها‎ی تبلیغاتی یا خبری را انجام می‎دهد. غالبا وبلاگ نویسها شرکت خاصی ندارند و به صورت شخصی و در منازل کار می‎کنند. این افراد پتانسیل خاصی در تامین محتوا دارند و برای راه اندازی و مدیریت وب سایت گزینه‎ها‎ی مناسبی به شمار می‎روند.

نحوه تامین محتوای باکیفیت

روش‎ها‎ی تولید محتوای وب سایت توسط نویسندگان
محتواهایی که توسط نویسندگان تامین و تولید می‎شود، نیازمند رعایت تکنیک‎ها‎ و اصول خاصی می‎باشد. همچنین روشهایی که برای تولید محتوا به کار برده می‎شود متفاوت است. در اینجا به سه روش اصلی تامین محتوای باکیفیت می‎پردازیم:
ترجمه متون
ترجمه متون و تکست‎ها‎ی سایت‎ها‎ی لاتین و خارجی یکی از راه‎ها‎ی تامین محتوای وب سایت‎ها‎ می‎باشد. به محتوایی که از این راه بدست می‎اید، مطالب دست اول گفته می‎شود که بدون کم و کاست و دخل و تصرف در اختیار کاربران قرار داده می‎گردد. در حال حاضر ترجمه متون لاتین یکی از بهترین مدلهای تولید محتوا در وب سایت‎ها‎، وب سایت‎ها‎ و بطوری کلی اینترنت، محسوب می‎شود. از آنجا که ابزارها و تولیدات صنعتی بسیاری در کشورهای اروپایی و امریکا می‎باشد، لذا اطلاعات وب سایتهای آنها نسبت به محصولات نیز علمی تر و دقیق تر می‎باشد. بنابراین استفاده از آنها روش مطلوبی برای دستیابی به اطلاعات بروزتر محسوب می‏شود. برای ترجمه متون می‎توان از مترجمان زبان انگلیسی و یا کسانی که بر متون خارجه تسلط دارند، استفاده نمود.
تولید محتوا از طریق عکس و تصاویر
داشتن پتانسیل نویسندگی و توانایی نوشتن، یکی از نکاتی است که باید به هنگام راه اندازی وب سایت به آن توجه داشت. بسیاری از وب سایتها بدون اینکه از مطالب طویل استفاده نمایند، یک تصویر گویا را به اشتراک می‎گذارند و در کنار آن توضیحاتی را نیز ارائه داده که به درک مطلب کمک می‎کند. حتی اگر تصاویر نیز گویا نباشند، می‎توان برای آن مطالبی را به عنوان شرح تصویر نوشت. تولید محتوا از طریق تصویر به هوش و ذکاوت نویسندگان بستگی دارد. در اصطلاح علمی به این کار اینفوگرافیک گفته می‎شود که به درک مطلب کمک می‎کند.
تحقیق و پژوهش
تحقیق و پژوهش می‎تواند به صورت میدانی صورت بگیرد. به این معنا که پژوهشگر در میان یک قشر یا جامعه رفته و بطور مستقیم با آنها ارتباط برقرار می‎کند. حاصل پژوهش وی نیز نوشتاری عینی خواهد بود که برای خواننده قابل درک و ملموس می‎باشد. علاوه بر حضور در جامعه، پژوهشگر می‎تواند در کتابخانه نیز جستجو کرده و از مطالب سایر نویسندگان نیز استفاده کند.
برای بررسی محصولات یک شرکت نیز محقق می‎تواند در شرکت حضور پیدا کند، با مدیران شرکت ارتباط برقرار کرده و از دستاوردهای آنان استفاده نماید. مصاحبه با مدیران شرکتها اطلاعات خوبی را در رابطه با یک موضوع در اختیار نویسنده قرار می‎دهد. اگر چه تحقیق و پژوهش نیاز به زمان و هزینه زیادی دارد اما در مقایسه با سایر روش‎ها‎ی تامین محتوا، از صحت و سقم بیشتری برخودار است.

روش های تولید محتوای باکیفیت

دقت در انتخاب موضوع مناسب
موضوع مقالات و محتواهای اولین چیزی است که یک نویسنده با آن روبرو می‎شود. موضوعات محتواها باید از میان مطالبی انتخاب شوند که بیشترین محبوبیت را داشته باشند. همچنین هر چقدر موضوعات محتوا بکر، ناب و خاص باشند، بازدیدکنندگان بیشتری را به خود جذب می‎نمایند. موضوعات تکراری که در تمامی وبلاگها و وب سایتها قابل مشاهده است، تازگی خاصی ندارد و از این رو موفق چندانی کسب نخواهد کرد.
مطالب علمی و ناب
محتواها باید علمی، دقیق و منطقی باشند. محتواهای تکراری و کپی شده ارزش چندانی برای خواننده ندارد. تکرار جملات کلیشه ای موجب دلزدگی کاربر می‎شود. به هر میزان که تولید محتوا سخت تر باشد، امکان پیروزی در میان رقبا نیز بیشتر خواهد شد. در تولید محتواهای آسان همه به یک اندازه موفق هستند اما آنچه که موجب تمایز میان شرکتهای تولید محتوا می‎شود، توانایی تولید محتواهای سخت تر می‎باشد.
استفاده از کتابها برای تامین محتوا
شاید اغراق نباشد که بگوییم کتابها بهترین منبع برای تامین محتواهای وب سایت به شمار می‎روند. شاید در حال حاضر وب سایتها و شبکه های اجتماعی جای کتاب را گرفته باشند، اما بدلیل ژورنال بودن، مطالب آنها از صحت کمتری برخوردار است. مطالب کتابها در دراز مدت تهیه می‎شود و در عین حال از نظارت ارگانها عبور کرده و به همین خاطر در آنها، کمتر مطالب ناصحیح به چشم می‎خورد. استفاده از مطالب کتابها برای تامین محتوا یک شیوه مناسب برای تامین محتوا می‎باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + سیزده =