گرافیک اطلاع رسان به چه معناست؟

پیدا کردن مشتریان جدید با تولید محتوا
اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۵
تغییرات الگوریتم های گوگل
اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۵

گرافیک اطلاع رسان | اینفوگرافی

«ارزش یک تصویر بیش از هزار کلمه است» این جمله را تا به حال بسیار شنیده ایم، این جمله بیانگر این است که کارایی و تاثیر گذاری یک تصویر بسیار بیشتر از یک متن بلند بالا است. بیشترین دریافت ما از محیط به‎وسیله قوه بینایی صورت می‌گیرد و مغز هم سریعتر و بهتر اطلاعات تصویری را ذخیره می کند. اینجاست که اینفوگرافیک‌ها به کمک ما می‌آیند به کمک عناصر بصری نظیر عکس، نمودار، نقشه، دیاگرام و … می توانیم اطلاعات بیشتری را در زمان کمتر و با ماندگاری بیشتر به مخاطبمان برسانیم.

گرافیک اطلاع رسان یا همان اینفو گرافیک کوتاه شده عبارتinformation  graphic است و به نوعی از گرافیک گفته می شود که اطلاعاتی را با زبان ساده و غیر پیچیده از طریق تصاویر علائم، دیاگرام، انواع نمودار، انواع نقشه، عکس، تصویرسازی و… به مخاطب ارائه می کند.

واژه ی دیگری که در کنار اینفوگرافیک استفاده می شود دیداری‌سازی داده‌ها یا Data visualization است ، این عمل در واقع به تصویر درآوردن داده‌ها و مقادیر اندازه‌گیری شده عددی با استفاده از نقشه‌ها، سلسله ‌مراتب، شبکه‌ها، سری‌های زمانی و انواع نمودارها است.

گرافیک‌ اطلاع رسان نمایشگر تصویری اطلاعات و داده‌ها است، حجمی متعادل از ترکیب کلمات، تصاویر و اشکال که در کنار هم یک واحد یکپارچه از ارتباطات را می‌سازند. اینفوگرافیک در قسمتهایی که نیاز به انتقال سریع و ساده اطلاعات احساس می شود، بسیار کار آمد است. این نوع از گرافیک باعث می شود می‌شود بیننده با نگاهی کوتاه حجم قابل توجهی از اطلاعات را که شکل نوشتاری آن ممکن است مقاله بلند بالایی را تشکیل دهد، به سادگی از طریق بصری دریافت کند. علاوه بر این ها به خاطر امکان خرج کردن خلاقیت های بیشتر طراح در قالب اینفوگرافیک می تواند بسیار جذاب تر از یک متن و یا یک عکس باشد.

در اینفوگرافیک می توان ایده های پیچیده و شاید غیر قابل بیان را به تصویر کشید و آن را نه تنها در مقابل چشمان مخاطب بلکه در ذهن او به شکلی ماندگار تبدیل کرد. از طرفی بازی کشف داده ها و پی بردن به منظورگرافیست از طریق جست و جو در اجزا اینفوگرافیک طراحی شده ، می تواند بسیار جذاب و سرگرم کننده باشد.

تاریخچه ی اینفوگرافیک هم بر می گردد به انسان های اولیه و غارنگاره ها، انها برای ارتباط برقرار کردن و رساندن منظور خود از تصاویر مینیمالیستی و خلاصه شده ای استفاده می کردند که موضوعاتی مانند شکار، جنگ و غیره را به نمایش می گذارد. انسان امروزی هم با وجود پیشرفت های زیادی که داشته اما همچنان تصاویری با اطلاعات زیاد و دریافت سریع و آسان را ترجیح می دهد به ساعت ها سخنرانی و صفحه های زیادی مقاله به همین دلیل هم هست که اینفوگرافیک تا این حد در دنیای امروزی کاربرد پیدا کرده است.

علائم تابلو های راهنمایی و رانندگی بیشترین استفاده ی بشر از اینفوگرافیک است، جایی که قرار است با یک علامت ساده اطلاعات حیاتی زیادی در کسری از ثانیه به ذهن مخاطب خطور کند، چه چیزی بهتر از اینفوگرافیک می تواند این مسئولیت خطیر را بر عهده بگیرد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =