«گیگول»؛ تولید محتوای علمی، فرهنگی، انیمیشنی

گزارش معاون وزیر ارتباطات در زمینه تولید محتوا
تیر ۱۵, ۱۳۹۵
مقدمه ای برای تولید محتوا
تیر ۲۰, ۱۳۹۵

اخبار تولید محتوا | محتوای علمی |محتوای فرهنگی | محتوای انیمیشنی

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد ابوالحسنی تهیه کننده «گیگول دات کام» درباره این پروژه اظهار کرد: با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و به همت شرکت دانش بنیان نسل اندیشه سبز، نخستین دایره المعارف انیمیشنی جهان اسلام (گیگول دات کام) با هدف تولید محتوای سایت سالم برای ارتقای اینترنت از طریق انیمیشن، فرهنگسازی علم و فناوری، محیط زیست، سلامت، موضوعات فرهنگی و اجتماعی و همچنین معرفی کشورهای مسلمان، تبلیغ و ترویج صحیح از چهره اسلام حقیقی کشورهای اسلامی طراحی آن انجام و تولید خود را آغاز کرده و هم اکنون آماده بهره برداری است. وی با بیان اینکه در عصر کنونی داده، اطلاعات و دانش و تولید محتوا، عوامل اصلی قدرت محسوب می‌شوند گفت: با توجه به این‌که از هر چهار نفر که در جهان زندگی می‌کنند یک نفر مسلمان است و بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مسلمان در سراسر جهان زندگی می‌کنند که بخش قابل توجهی از این افراد را کاربران اینترنتی جوان، نوجوان و کودک تشکیل می‌دهند بنابراین اهمیت تولید این دایره‌المعارف در دستور کار قرار گرفت. ضرورت تولید بومی و منطقه‌ای محتوا و دانش، و نیل به فاکتورهای نوین قدرت نرم‌افزاری، ضرورتی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت.

رییس هیئت‌ مدیره‌ شرکت دانش بنیان «نسل اندیشه سبز» عنوان کرد: مسلمان، در کشورهای مختلف دنیا از اندونزی با ۲۰۴ میلیون مسلمان تا مالدیو با ۳۱۰ هزار مسلمان پراکنده‌ا‌ند، بیش از ۶۰% درصد مسلمانان جهان به صورت روزانه اطلاعات خود را از درگاه‌های مختلف اینترنتی دریافت می‌کنند. این یعنی بیش از ۶۵۰ میلیون نفر از آنان را کودکان، نوجوانان و جوانان مسلمان تشکیل می‌دهند که می‌توانند ضمن بهره‌مندی از محتوا، خود به تولید محتوا بپردازند. وی با بیان این که حجم قابل توجهی از محتوای تولید شده در فضای مجازی، که مورد استفاده مسلمانان نیز است، توسط آمریکا و اروپا تولید می‌شود، بیان کرد: بیش از ۷۲ درصد محتوای تولید شده در اینترنت توسط ایالات متحده و ۱۲ درصد توسط اروپا انجام می‌شود. اما در این میان سهم کشورهای اسلامی فقط یک و نیم درصد است که با توجه به ظرفیت عظیم جهان اسلام و محتوای غنی آن، این سهم می‌تواند بیش از این میزان باشد. این عدد، تاسف‌برانگیزتر از آن است که بتوان آن را با صدای بلند گفت ما باید برای بهینه سازی آن کاری کنیم.
ابوالحسنی مجری پروژه «گیگول دات کام»، با بیان اینکه گیگول‌دات‌کام به عنوان نخستین دایره‌المعارف انیمیشنی جهان اسلام که با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان تلاش دارد تا بخشی از خلاء تولید محتوا و دسترسی به محتوای سالم را رفع کند، به ویژگی‌های این پروژه فناورانه فرهنگی اشاره کرد و گفت: در پروژه گیگول دات کام تلاش شده تا ضمن تکیه بر مزیت‌ها و ویژگی‌های بومی، یک سامانه دقیق و کامل طراحی شود و بر همین اساس، چندزبانه بودن چند فرهنگی بودن، جزئی‌نگر، فراگیری و متن باز بودن در طراحی این پروژه مد نظر قرار گرفته است. خالق انیمیشن های درین درین خاطر نشان کرد: گیگول دات کام نخستین دایره‌المعارف مبتنی بر انیمیشن در جهان در قالب اپیزودهای ۱۰۰ ثانیه‌ای و بیش از یک میلیون مدخل برای آن طراحی شده است. پوشش بیش از ۵۰ حوزه‌ی معرفتی علم و فناوری، از قبیل ویژگیهای فرهنگی مختلف کشورهای مسلمان، جذابیت‌های توریستی و تاریخ و میراث فرهنگی آن کشورها، فرهنگ عامه و مشخصات جغرافیایی، هدف ما در این پروژه است و این محصول از بیش از ده مسیر مختلف نمایش و پخش به دست مخاطب خواهد رسید. انمیشن تنها محصول این پروژه نخواهد بود، بلکه بیش از ۷۰ محصول، از جمله اپلیکیشنهای مختلف، لوازم جانبی، بازی‌های رومیزی و دیجیتال، به تدریج و در طول زمان به دست مخاطبان خود خواهد رسید.
تهیه کننده ایرانی دایره المعارف انیمیشنی جهان اسلام که ساخت مجموعه انیمیشن روزانه”دیرین دیرین” و فیلم انیمیشن سینمایی تهران ۱۵۰۰ را در کارنامه ی خود دارد گفت: روز یک شنبه ششم دی ماه و در حاشیه نخستین اجلاس توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی با حضور نمایندگان ۵۷ کشور اسلامی و مدیران معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری و مدیران سازمان صدا و سیما طی مراسمی در هتل استقلال تهران آغاز به کار پروژه بین المللی دایره المعارف انیمیشنی جهان اسلام رسما اعلام می شود.وی تصریح کرد: میلیون‌ها مسلمان، نیازمند منابع دانش صحیح و حلال هستند و گیگول می‌تواند این منابع را در اختیار مسلمانان هوشمند قرار دهد، گیگول پروژه بزرگ بین‌المللی است که ۵۶ کشور اسلامی برای اجرای آن دور هم جمع می‌شوند. هدف ما دسترسی به ۱۵۰ میلیون مخاطب وفادار هست.

ابوالحسنی با اشاره به این که این مجموعه از چند زبان جهانی پشتیبانی می‌کند، عنوان کرد: غیر از زبان فارسی، زبان‌های عربی، انگلیسی، ترکی اردو مالایی فرانسه پشتو، دیگر زبان‌های تحت پشتیبانی گیگول هستند و بخش دیگری از زبان‌های رایج به این تعداد افزوده خواهد شد. وی افزود: شرکت دانش بنیان نسل اندیشه سبز مجری این دایره المعارف در ایران است و ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شبکه تهران از جمله حامیان این پروژه بزرگ بین‌المللی هستند.

منبع: بنیاد ملی نخبگان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =