مقدمه ای برای تولید محتوا

«گیگول»؛ تولید محتوای علمی، فرهنگی، انیمیشنی
تیر ۱۹, ۱۳۹۵
بزرگترین نقاط ضعف وب سایت ها
تیر ۲۱, ۱۳۹۵

نکاتی درباره تولید محتوا

محتواهایی که در سایت ها منتشر می شود، از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. اولین قسمت برای محتوا عنوان مناسب است. پس از انتخاب عنوان محتوا، وارد مقدمه می شویم. مقدمه آغازگر محتواست. در قسمت مقدمه، مخاطب برای ورود به متن اصلی محتوا آماده می شود. پس از آماده سازی ذهن مخاطب به وسیله ی مقدمه، متن اصلی محتوا که بخش اصلی را تشکیل می دهد و باید واضح، روشن و جامع باشد ارائه می شود.

متن اصلی جایی است که مخاطب از طریق آن برای پرسش های خود پاسخ های قانع کننده پیدا می کند. در پایان محتوا نیز یک نتیجه گیری قرار می گیرد. ممکن است نویسنده تصمیم بگیرد که متن را چگونه به مخاطب برساند. همچنین می تواند این مسئولیت را بر عهده مخاطب قرار دهد و از ارائه نتیجه گیری خودداری کند.

برای داشتن محتوایی با کیفیت و کاربرپسند، باید تمامی مراحلی که برای تولید محتوا انجام می شود، هر یک به دقت و با رعایت تمامی شرایط لازم پشت سر گذاشته شود. یکی از این قسمت ها تهیه مقدمه مناسب برای تولید محتواست. در واقع مخاطبان علاقه زیادی به بحث های طولانی ندارند. گاهی نیز به خواندن مقدمه اکتفا می کنند و در صورتی که مطابق با نیاز آنها باشد، ادامه مطلب را می خوانند. اما اگر مقدمه محتوا نتواند به خوبی مخاطب و بازدیدکننده را راضی کند، او صفحه سایت را بسته و به سراغ سایت دیگری می رود. بنابراین رعایت نکات زیر برای تهیه مقدمه مناسب اهمیت پیدا می کند:

  1. در مقدمه باید علت و چرایی روی آوردن به موضوع قید شود. زمانی که عنوان محتوا تهیه شد، نویسنده باید به این امر بپردازد که چرا این عنوان انتخاب شده است و هدف او از نوشتن این محتوا چیست. در واقع گام نخست در تولید محتوا، پرداختن به انتخاب موضوع می باشد. این کار می تواند با مطرح کردن یک سوال و سپس پاسخ دادن به آن انجام شود. راه دیگر اینکه، مشکلاتی که در گذشته وجود داشته اند، بیان و به این مطلب اشاره می شود که در این محتوا مشکلات گذشته رفع شده است.
  2. در گام دوم، مختصری از آنچه باید بیان شود، در اختیار مخاطب قرار می گیرد. در واقع بازدیدکننده سایت نیاز دارد تا در یک مقدمه کوتاه، خلاصه ای از محتوای بلند را دریافت کند. تا بدون اتلاف وقت، آن را بررسی کند. اگر این خلاصه ای که در مقدمه محتوا بیان شده است، متناسب با نیاز و خواست بازدیدکننده باشد، محتوا را تا پایان مطالعه می کند و در صورتی که مطابق با نیاز و پرسش او نیست، به سراغ صفحه دیگری از سایت می رود.
  3. خلاصه بودن مقدمه یک نکته کلیدی در تولید محتوای سایت می باشد. توصیه می شود، محتواهای سایت حداکثر ۱۵۰۰ کلمه باشند تا محتوا کسل کننده نباشد و در حوصله مخاطبان ما بگنجد. در این صورت به ۱۰۰ کلمه مقدمه نیاز داریم. پاسخ به انتخاب موضوع و خلاصه محتوای اصلی باید در ۱۰۰ کلمه گنجانده شود.
  4. مقدمه باید بتواند میان موضوع اصلی (عنوان) و متن اصلی محتوا ارتباط برقرار کند. به گونه ای که ذهن مخاطب را آماده دریافت متن اصلی نماید. پس از اینکه خواندن مقدمه به اتمام رسید، ذهن مخاطب باید به طور خودکار به متن اصلی وارد شود و بتواند پیام آن را دریافت کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − یک =